Čím se mazat

V dnešní nepřeberné nabídce krémů, mastí, olejů, mlék a dalších přípravků, které lze na kůži aplikovat, se téměř nedá vyznat. Navíc prodej některých z nich je zvyšován tak podmanivou reklamou, že neodoláme a zázračný krém koupíme. Většinou se jedná o přípravky, které jsou drahé. Ty levné a časem prověřené reklamu nepotřebují.

Vhodný krém zrovna pro nás je ten, který nám je po namazání příjemný.

Pokusím se nabídnout několik zásad, které by mohly při výběru krému pomoci.

  1.  V žádném případě neplatí, že čím dražší, tím lepší. Často je to právě naopak. Drahé krémy s dlouhými seznamy ingrediencí, zaručeně účinné, mohou vyvolat reakci nesnášenlivosti nebo alergickou reakci. Setkáváme se s tím poměrně často, především u krémů nanášených na oční víčka a krémů proti vráskám. Nejlepší krém je ten, který nám, přesněji řečeno naší kůži, vyhovuje ( je příjemný). To znamená po nanesení krému kůže není červená, nesvědí, nepálí a naopak pocity pnutí a pálení, které doprovázejí suchost kůže, ustoupí. U velmi narušené kůže (např. na hřbetech rukou v zimě) může dojít i po nanesení toho správného a vhodného krému k přechodnému zčervenání, to ale během krátké doby ustoupí a dostaví se úleva, jak jsem psala dříve. V tomto případě také volíme spíše hutnější a neparfémované krémy, protože ty "tekutější" a navíc navoněné pálí v prasklinách víc. Zda zvolíte k péči mast, krém, mléko či olej je zcela na vás. Každému vyhovuje něco jiného a to zjistíme jedině praxí.
  2.  V zimě kůže vysychá více než v létě. Nejvíce trpí vysycháním: obličej (víčka a rty), ruce, u žen také hýždě a stehna, zvláště nosíme-li těsné kalhoty. Na obličej a ruce se v zimě hodí mastnější přípravky. Nejmastnější je čistá vazelína. Ne každému vyhovuje, protože se prakticky nevpíjí do kůže, zůstává na jejím povrchu a vytváří takzvaný "efekt okluze". To znamená, že kožní povrch je obalen vrstvou masti, která nepropouští vodu. Výborně tedy zabraňuje úniku vody z kůže, tedy jejímu vyschnutí, ale na druhou stranu se pod touto vrstvou může kůže zapařit a kožní problém se vlivem zapářky (jako pod igelitem) zhorší. Na víčka a rty, stejně jako na tváře malých dětí se v zimě hodí obyčejný jelení lůj bez přísad. Nezapomínejme na nošení rukavic, tím teké omezíme vyschnutí kůže. 
  3.  V létě si vybíráme lehčí krémy. Čím lehčí krém, tím vyšší obsah vody (pozor, hydratace kůže není daná přítomností vody v krému, ale nepropustností rohové vrstvy). V létě většinou není nutné tolik kůži promazávat jako v zimě, naopak některé partie potřebují chránit před zapářkou, to znamená je potřeba je mírně vysušit. K tomuto účelu slouží zinkové krémy, které po nanesení poklepáním (ne roztíráním!) vytvoří velmi tenkou ochrannou vrstvu, která pohlcuje pot. Zinkové krémy lze koupit bez receptu v lékárně. Nesmí se to s nimi přehnat, protože pokud vysuší kůži příliš, je to na škodu, kůže se pak olupuje a praská. 
  4.  Jak poznám, co moje kůže potřebuje ? Každá kůže ke svému zdraví potřebuje mít neporušenou, zacelenou a vláčnou rohovou (neboli tu nejsvrchnější) vrstvu. Pokud se rohová vrstva olupuje, je napjatá ("pocit, že je mi kůže malá"), svědí a pálí a tyto pocity se ještě zvýrazní po umytí, tak nemá tu správnou péči, je příliš suchá. Pokud se objeví červené "nalité" pupínky, nebo dokonce puchýřky, je náš přístup zcela opačný- vysušit. Ale opatrně, nepřesušit ! Pokud není v tomto případě kožní povrch narušený (tedy nemokvá), lze použít zinkový krém, jak jsem popsala výše. 
  5. A co krémy "na krásu"? (proti vráskám, pro omládnutí, pro rozjasnění …atd.)

Podle mého názoru nejkrásnější je zdravá kůže, která netrpí. Do vrásek se vepisuje naše povaha a převažující emoce. Chceme se tedy skrýt za "masku" vypjaté kůže anebo vystavit své vrásky na odiv, aby ostatní mohli poznat, jaké (jací) jsme ?  ;-)