Ekzém - praktické rady

EKZÉM

ekzém2 ekzém1

  • začal kožní problém nejprve suchostí a svěděním kůže?
  • jsou kožní potíže umístěny na přirozeně vlhkých místech? (třísla, podkolení, loketní jamky, meziprstí rukou, za boltci, místo pod vlasy na zadní straně hlavy)
  • nebo jsou naopak v místech podléhajících vyschnutí na bércích, hřbetech rukou?
  • zhoršují se projevy po mytí ? (častých návštěvách bazénu) Máte po vykoupání pocit mravenčení a "jehliček" v kůži ?
  • zhoršují se projevy tzv. samoléčbou ? (chlazení zanícené kůže na mokro, desinfikování, použití francovky, častější mytí)

V tom případě se nejspíše jedná o ekzém. Ekzém je umožněn suchostí kůže a častým odstraňováním přirozeného kožního filmu mytím. Proto léčba ekzému musí být právě opačná.

  1. Na prvním místě je třeba přestat s nadměrnou hygienou. Většinou bývá prospěšné ložiska ekzému několik dní vůbec nemýt.
  2. Ložiska ekzému zbytečně nezakrývat oděvem, gumou od ponožek, šálou atd. Pokud není možné tento požadavek splnit, pak používat prodyšné měkké bavlněné oblečení bez příměsi umělých vláken
  3. Zvláčnění křehkého a popraskaného kožního povrchu. Zde se bude přístup lišit podle toho, zde je ložisko pouze SUCHÉ nebo zda ložisko MOKVÁ.

Pokud je ložisko SUCHÉ, je třeba jej zvláčnit, nejlépe s předem vyzkoušeným krémem bez obsahu zbytečných přísad a parfemace. Na tomto místě učiním výjimku a napíšu některé konkrétní značky krémů. Pokud mají suchá ložiska po namazání tendenci štípat , použijte přípravky jednoduchého složení s malým nebo žádným podílem vody jako je například Calcium panthotenicum, Infadolan, Modrá Indulona, vazelína. Pokud naopak suchá ložiska po nanesení bezvodých mastných přípravků mají tendenci svědit, červenat a vlhnout (to je dáno zapařením kůže pod neprodyšnou vrstvu masti), je třeba použít méně mastné krémy s vyšším podílem vody. Méně mastné přípravky jsou například Excipial krém, Basic 30 krém, Dexeryl krém. Promazání suchého ložiska je nutné opakovat podle stavu suchosti tak často, aby trhliny v kožním povrchu byly trvale chráněny před podrážděním, to znamená většinou nestačí promazání 2-3 x denně !!!

Pokud už ložisko ekzému mokvá, znamená do větší narušení kůže než když je jen suché. Na mokvající ložisko nikdy nesmíme dát mastnou mast, protože by se mokvání zhoršilo. Stejně nevhodný je zinkový krém, který by vytvořil na povrchu mokvajícího ložiska žmolky a napomohl by vzniku kožní infekce. Mokvající ložisko je potřeba nejprve šetrně vysušit pomocí vysýchavého obkladu. K tomu nám poslouží vlažný nenavoněný čistý černý čaj, velmi světlý růžový roztok hypermanganu nebo oblíbený Jarischův roztok, který lze bez receptu pořídit v lékárně. Pro milovníky bylinek doporučuji obklad s řepíkem. Obklad provedeme přiložením gázového čtverce s daným vlažným roztokem, na několik minut. Po sundání obkladu je nutné změkčit kožní povrch aby znovu nezkřehnul a nepopraskal- s méně mastným krémem, viz výše.

Jste-li "potivý typ" a podráždění kůže se opakovaně vrací do míst vlhké zapářky (loketní a podkolení jamky, oblast třísel a kolem konečníku), velmi doporučuji naučit se zacházet se zinkovými krémy. Problematická místa večer po umytí a dostatečném zvláčnění ještě navíc ošetříme s některým krémem obsahujícím zinek, nanesení neprovádíme roztíráním, ale jemným poklepáním, ve slabé vrstvě. (např. Sudokrém, Vitella Ictamo, Pityol, Aviril krém na opruzeniny).

Zinkový krém se vstřebá jen částečně a na povrchu kůže ulpí částečky zinku, které zajišťují velmi účinnou ochranu kožního povrchu především zachycením potu. Tento mechanismus tedy zároveň vysušuje kůži a proto by se ošetření se zinkovými krémy nemělo opakovat častěji během dne, došlo by k opačnému efektu - přesušení a popraskání kůže.