Je možné se léčit stravou?

...neboli JSME TO, CO JÍME

O stravě bylo napsáno mnoho, je toho plný internet, doporučení si často protiřečí,s časem se mění a také nám nejednou bývají  jasné postranní zájmy těchto sdělení - prodat nějaký produkt. 

Omezím se proto na několik postřehů, které mám vyzkoušené v praxi nebo jim prostě věřím. 

  • Vařte si sami svá jídla. Každý člověk totiž nejlépe cítí, co mu dělá dobře. Pytlík s brambůrky sice na pár minut (než je sním) uspokojí moje chuťové potřeby, ale dobře mi potom není (přemíra soli si vynutí nadměrné doplňování tekutin, aby se sůl v těle naředila, a to není zdravé ani příjemné). Je také dobré mít jídlo připravené předem a nečekat na situaci, kdy nás přepadne hlad. V tu chvíli máme tendenci sáhnout po první potravě, která se naskytne.
  • Jezte nekomplikované potraviny, jídla jednoduchého složení, která mají blízko k přírodě (kořenová zelenina, brambory, rýže, luštěniny atd.) ať nemá tělo zmatek v tom, co má trávit dřív a co později. Není potřeba kombinovat velký počet ingrediencí v jednom jídle. Omezte konzervované potraviny. 
  • Omezte jednoduché cukry. Cukr si tělo vezme jak ze sladkostí, bílého pečiva, tak z celozrnného pečiva, brambor atd. Ale pozvolné uvolňování cukru z těch druhých je pro tělo daleko přirozenější než šok po prudkém zvýšení cukru v krvi po návštěvě cukrárny. Navíc střevo nestihne celou náhlou nálož cukru vstřebat, cukr se dostane do tlustého střeva a živí tam bakterie, které působí nadýmání. Navíc celozrnné potraviny nejsou zbytečně ochuzovány o původní látky (vláknina).
  • Zelená zelenina působí pozitivně na složení krve, tak na ni nezapomínejme. Patří se také bylinky, které můžeme pěstovat na záhonu nebo za oknem.
  • Cholesterol k životu nutně potřebujeme. Tak se ho nebojte. Je přirozenou součástí vyvážené stravy. Kdyby nebyl, tělo si ho musí stejně vyrobit. Máslo a sádlo jsou určitě zdravější a přírodě - tedy nám - bližší než rafinované tuky. Moje babička smažila a pekla na sádle, také to dělám. Nepřepálí se tak snadno jako olej. 
  • Voda a minerálka je k pití vhodnější než slazené a uměle obohacované nápoje. Osobně nedám dopustit na bylinkové čaje. Pro každodenní pití se mi osvědčila směs maliníkového a ostružiníkového listí s listy černého rybízu. Natrhám je v poměru 1:1:1 hned na jaře, pomačkám, svinu těsně do utěrky a zatížím na 3 dny. Pak rozbalím, nakrájím a usuším. Čaj je velmi lahodný.
  • Pozor na mléko u dospělých. V dospělosti špatně trávíme mléčný cukr, který pak nestrávený projde do tlustého střeva a působí nadýmání, jak jsem psala výše. Lépe trávíme kysané mléčné výrobky. Opět- nejdůležitější je vnímat sebe sama, svou míru…
  • Jak je to s kyselinotvornými a zásadotvornými potravinami ? Naše tělo potřebuje ke správnému fungování tu správnou rovnováhu mezi kyselinami a zásadami. Ale zdaleka se na této rovnováze nepodílí jen to, co jíme. Také správný DECH je nezbytně nutný. Nemusíte kvůli tomu provádět nějaká složitá cvičení. Stačí během (pěší) cesty do práce vědomě dýchat, pomáhá třeba počítání kroků, které vystačí na jeden nádech a výdech. Dech se tím přirozeně a nenásilně prohloubí.  Pokud jste si už na počítání kroků zvykli, zkuste postupně prodloužit výdech na dvojnásobek nádechu. No a už jsme u pohybu. Pohyb je život. Během pohybu přijdeme na to, co je pro nás zdravé.

   

       Pak už zbývá jediné - uvést to do praxe :-)